Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı, silikon implantlarla meme hacminin artırıldığı ve meme şeklinin iyileştirildiği estetik bir operasyondur. Meme büyütme ameliyatının amacı, vücudun doğal oranlarının iyileştirildiği, daha simetrik ve estetik bir görünüm elde etmektir.

Meme büyütme, silikon implantlarla memeleri büyütmenin en güvenli yoludur.

Hastanın boyuna, kilosuna, meme ve meme duvarının yapısına göre seçilecek silikon implantın boyutu ve şekli. İstenilen implantın boyutu hasta tarafından birlikte verilecek karara göre belirlenir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında emzirme ve kilo değişimlerine bağlı olarak memede oluşan deformasyonları düzeltmek için kullanılır.

​Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında genellikle 1-1,5 saat sürer. 1 gün hastanede yatış gereklidir. Diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız.

Meme altı (meme altı kıvrımı) izi genellikle kullanılır ve komplikasyon oranlarını azaltmak için tercih edilir. Periareolar yara izleri nadiren kullanılır. Yeni nesil silikon implantlar öncekilere göre daha az komplikasyon oranlarına sahiptir. Herhangi bir komplikasyonları olmasa bile 10-15 yıl sonra implantlarınızı değiştirmeniz önerilir.

İmplantların yırtılması, tedavi edilmemiş kapsüler kontraktür ile ilgilidir. Basınç, implantın dış kabuğunu yırtabilir ve memede ağrı ve sertlik hissedebilirsiniz.

Ameliyattan sonra 3-4 hafta kullanmanız için size özel sutyen verilir ve ertesi gün drenler alınır.

Olası riskler: Enfeksiyon, antibiyotiklerle tedavi edilebilir ancak şiddetli enfeksiyon olduğunda bunların çıkarılması gerekir.

Kapsül kontraktürü: Silikonun etrafında oluşan dokuya kapsül adı verilir ve kapsül kontraktürü memenin ağrısının ve sertliğinin artmasıyla kendini gösterir. Kapsül kontraktürü durumunda kasılmış kapsül çıkarılmalı ve implantlar değiştirilmelidir. Bu durum tekrarlayıcı olabilir.

Meme ucu hissinde değişiklik: Meme başı hissinde azalma, aşırı hassasiyet, uyuşukluk olabilir, çoğu durumda 3-6 ay içinde düzelir ancak bazı hastalarda değişiklikler kalıcıdır.

makeup